Przejdź do głównej zawartości

BEATA MAJEWSKA - POWIEDZ, ŻE ZOSTANIESZ

Tytuł:
Powiedz, że zostaniesz
Autor: Beata Majewska
Seria: Zapomnij, że istniałem
Tom: 3,5
Tłumaczenie: - - -
Gatunek: Literatura obyczajowa, romans
Wydawnictwo: Jaguar
Premiera: 05.05.2021 r.

Bruno niedawno opuścił szpital w Stambule, w którym spędził kilka miesięcy i postanowił zamieszkać w Gruzji. Mężczyzna cudem uniknął śmierci, więc łaknie teraz spokoju i ciszy. Dodatkowo wszyscy muszą myśleć, że nie żyje i tak musi pozostać, chociaż Brunon tęskni za Wierą. Wkrótce jednak poznaje Nairę, nową pomoc domową. Dziewczyna jest jeszcze bardziej skryta niż on, mało mówi i nie pyta o przeszłość, za to perfekcyjnie sprząta. Czy razem uda im się uporządkować nie tylko dom, ale i własne życia?

Katia postawiła sobie w życiu cel, chce ratować oranżerię, która przypominała jej o matce. Dlatego właśnie postanowiła zatrudnić Timura, ogrodnika, który dobrze znał się na roślinach i wiedział, jak o nie zadbać. Mężczyzna prosi w zmian o jedno. Podczas pracy to Katia ma mu pomagać i towarzyszyć. Czy uda im się uratować oranżerię? I czy Katia otworzy jeszcze swoje serce, chociaż zamknęła je po stracie męża?

Zapewne nie byłam jedyną osobą, która po zakończeniu "Obiecaj, że wrócisz" krzyczała w niebogłosy: nie, nie, to nie może być koniec, to nie może się tak skończyć! Musieliśmy być wszyscy na tyle głośno, że nasze krzyki dotarły do Beaty Majewskiej i postanowiła się ona nad nami zlitować. Napisała jeszcze jeden, uzupełniający tom, który miał nam wszystko wyjaśnić. I naprawdę, dzięki niemu wiele spraw się wyjaśniło, dużo zrozumiałam i nie mam już takiego żalu, że załatwiła Brunona tak, a nie inaczej. Książka podzielona jest na dwa, dłuższe opowiadania. W pierwszym poznajemy nowe życie Bruna, a w drugim losy Katii, siostry Nikity. Oboje są poturbowani przez życie, oboje starają się ułożyć je na nowo i spotykają kogoś, kto może im w tym pomóc.

Cała seria najbardziej zaskoczyła mnie tym, że była bardzo prawdziwa. Człowiek czytając ma wrażenie, że to wszystko mogłoby mieć miejsce, że ci bohaterowie mogą istnieć na prawdę. To nie jest fikcja literacka w takim stylu, że wszystko na pierwszy rzut oka wydaje się zmyślone. W tej części nie jest zresztą inaczej, historia zarówno Bruna, jak i Katii, wydają się prawdziwe. Wszystko to za sprawą emocji, których autorka nam nie szczędzi. Wplotła w tą książkę wszystkie możliwe uczucia, a my wszystko odczuwamy tak, jakbyśmy byli bohaterami książki. Szczęście, smutek, tęsknota, miłość - to wszystko towarzyszy nam od początku, do samego końca. Coś niesamowitego. Jedna z najbardziej emocjonalnych powieści, jakie miałam okazję czytać. 

Sama historia skupia się głównie na odnajdywaniu w życiu szczęścia przez naszych bohaterów, ale to nie znaczy, że brak nam tutaj dynamicznej akcji. Wręcz przeciwnie, Beata Majewska na prawdę potrafi zaskoczyć, jak mało kto. Nawet w takich dwóch, średniej długości opowiadaniach, potrafi nam dostarczyć nieoczekiwanych zwrotów akcji, jak to zresztą w mafijnych seriach bywa. Do tego autorka pisze w taki sposób, że nie można oderwać się od lektury i nim się człowiek spostrzeże, to nastaje świt, a my siedzimy i zastanawiamy się, dlaczego ta książka właśnie się skończyła. Dla mnie, dzięki tej serii, Beata Majewska jest jedną z najlepszych polskich pisarek. 

"Powiedz, że zostaniesz" to świetne uzupełnienie serii, która zostawiła po sobie zbyt dużo pytań, na które właśnie dostaliśmy odpowiedź. Piękna, pełna emocji i zwrotów akcji powieść, która pokazuje, że szczęście może się uśmiechnąć do człowieka w niemniej oczekiwanej chwili. Polecam Wam całą serię, bo na prawdę warto ją przeczytać. 

Ocena: 9/10

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

MONA KASTEN - DREAM AGAIN

Tytuł: Dream Again Autor: Mona Kasten Seria: Begin Again Tom: 5 Tłumaczenie: Ewa Spirydowicz Gatunek: Literatura obyczajowa, romans Wydawnictwo: Jaguar Premiera: 03.06.2020 r. Jude od zawsze miała tylko jedno marzenie - chciała zostać aktorką. Przez całe swoje dotychczasowe życie robiła wszystko, żeby móc zobaczyć siebie na dużym ekranie. Kiedy otrzymała propozycję zagrania w serialu w Los Angeles, poświęciła dla tej roli wszystko - nawet miłość i związek z Blake'iem. Los jednak bywa okrutny i przewrotny, a życie nie zawsze toczy się po naszej myśli. Po aferze z udziałem Jude i skasowaniu serialu, dziewczyna traci wszystko - karierę, pracę i mieszkanie. Dlatego postanowiła poprosić brata o pomoc i zamieszkać z nim w Woodshill. Problem jest tylko taki, że mieszka tam również Blake, który wciąż nie wybaczył jej złamania mu serca. Do tej pory nie pogodził się z decyzją, którą kilka lat wcześniej podjęła Jude. Wciąż coś do niej czuje, jednak wie, że nigdy już nie może dojść między

MEGHAN MARCH - SERCE DIABŁA

Tytuł: Serce diabła Autor: Meghan March Seria: Forge Tom: 3 (ostatni) Tłumaczenie: Marcin Kuchciński Gatunek: Literatura obyczajowa, romans, erotyk Wydawnictwo: Editio Red Premiera: 12.08.2020 r. India Baptiste to kobieta, która zawsze wiedziała czego chce od życia. Była piękna i inteligentna, a w grze w pokera nie było jej równych. Wszystko to zmieniło się, kiedy na jej drodze pojawił się Jericho Forge. Wszedł do gry i zabrał jej wszystko - razem z sercem. Teraz jednak musi walczyć o jego powrót, gdyż ktoś nieoczekiwanie go uprowadza. Do tej pory wydawało się to niemożliwe, przecież miał tyłu ochroniarzy. Indy jednak nie ma zamiaru się poddać, poruszy niebo i ziemię, żeby odzyskać swojego męża. Jericho zrozumiał, że czuję do Indii coś więcej, niż tylko pożądanie. Ta niebezpiecznie piękna kobieta owinęła go sobie wokół palca, z czym nie ma najmniejszego problemu. Jednak po raz kolejny ktoś staje na ich drodze i chce ich rozdzielić. Czy uda im się znaleźć drogę do siebie i zacząć p

RACHAEL ALLEN - SYSTEMATYKA MIŁOŚCI

Tytuł: Systematyka miłości Autor: Rachael Allen Seria: - - - Tom: - - - Tłumaczenie: Ewa Bobocińska Gatunek: Literatura młodzieżowa Wydawnictwo: Jaguar Premiera (ebook): 13.07.2020 r. Spencer Barton to normalny trzynastolatek, który zmaga się z zespołem Tourette'a. Zarówno choroba, jak i starszy brat, Dean, nie ułatwiają mu życia wśród rówieśników. Chłopak jest wyśmiewany i zaczepiany, a jego brat często przyłącza się do tych żartów. Kiedy do domu naprzeciwko wprowadza się śliczna Hope, w sercu chłopaka zaczyna rodzić się nadzieja, że już nie będzie musiał być samotny. Kiedy dziewczyna zaczyna się z nim przyjaźnić u zdaje się nie zwracać uwagi na jego tiki, chłopak jest wniebowzięty. Będziemy losy tej pary śledzić przez następne sześć lat. Ich wzloty i upadki. Chwile pełne pięknej przyjaźni, jak i te unikania siebie wzajemnie. Aby wszystko to zrozumieć, Spencer próbuje poukładać wszystko w swojej głowie według schematu, który zdaje się nie pasować do nieprzewidywalności życia.