Przejdź do głównej zawartości

PREMIEROWO: TABITHA SUZUMA - TO, CO ZAKAZANE

Tytuł: To, co zakazane
Autor: Tabitha Suzuma
Wydawnictwo: Młodzieżówka
Premiera: 08.05.2019 r.

Ona jest śliczna i utalentowana. Ma szesnaście lat i nigdy się nie całowała. On jest rok starszy, przystojny, a świat stoi przed nim otworem. Zakochali się w sobie. Problem w tym, że… są rodzeństwem. Siedemnastoletni Lochan i szesnastoletnia Maya zawsze byli dla siebie bardziej przyjaciółmi niż bratem i siostrą. Wspólnie zastępują wiecznie nieobecną matkę-alkoholiczkę w opiece nad młodszym rodzeństwem. Będąc dla dzieci jak rodzice, muszą szybko dorosnąć. Napięcie w ich życiu i to, jak doskonale się rozumieją, zbliża ich do siebie bardziej niż zwykłe rodzeństwo. Tak bardzo, że się w sobie zakochują. Utrzymywane w tajemnicy uczucie szybko przeradza się w głęboką, rozpaczliwą miłość. Choć wiedzą, że to, co robią, jest niewłaściwe i nie potrwa długo, nie umieją się powstrzymać przed brnięciem w związek, który czują całym sercem. Gdy wszystko zmierza w stronę wstrząsającego, szokującego finału, pewne jest tylko jedno: tak niszcząca miłość nie może mieć szczęśliwego zakończenia.

Maya ma szesnaście lat i całe życie przed sobą. Można by powiedzieć, że stoi ono przed nią otworem, ale brak ojca, matka alkoholiczka i dużo młodsze rodzeństwo, którym się trzeba opiekować, pochłaniają tyle jej czasu, że nawet nie myśli o własnych przyjemnościach. Ojciec porzucił ich rodzinę kiedy miała zaledwie jedenaście lat. Od tamtej pory musiała z bratem przejąć cześć, a nawet większość domowych obowiązków. Codziennie marzy o tym, aby nadszedł wieczór i miała w końcu chwilę czasu dla siebie. Stara się jednak nigdy nie narzekać, gdyż rodzina jest dla niej tym, co najważniejsze. Zrobi wszystko, żeby tylko mogli pozostać razem. Nie może zrobić tylko jednego, wyprzeć się miłości do swojego starszego brata. Maya to taka bohaterka, która szybko zapada w pamięci. Mimo ogromu obowiązków zawsze jest uśmiechnięta i pogodna i stara się nie dawać znaku o swoim zmęczeniu.

Lochan niesie razem ze swoją młodszą siostrą ciężar, który zrzucił na nich rodzice. To bardzo inteligentny chłopak, który, z niedługo skończy szkołę i zacznie dorosłe życie. I chociaż dostał by się do każdej uczelni w kraju, woli wybrać się do tego najbliżej domu. Nie ma zamiaru uciekać od obowiązków, które spoczywają na jego barkach. Loch to bardzo nieśmiały chłopak, który przy obcych ludziach nie potrafi wykrztusić z siebie ani jednego słowa. To dlatego wszyscy w szkole uważają go za dziwaka. Nawet nie próbują się już do niego odzywać, bo wiedzą, że i tak nigdy nie usłyszą od niego odpowiedzi. Chociaż w opisie książki jest napisane, iż Lochan jest przystojny, to osobiście bym go tak nie określiła. Ma mankamenty jak każdy z nas i raczej jest przeciętniakiem, ale jego imteligencja wyróżnia go na tle innych. Zdecydowanie warta uwagi postać.

Związek między Mayą a Lochanem narodził się trochę niespodziewanie. Owszem, oboje zawsze uważali, że są nie tylko rodzeństwem, ale przede wszystkim przyjaciółmi i pokrewnymi duszami, jednak nie widzieli, że zmierza to do takiej miłości. Myślałam, że mogę mieć z tym mały problem, bo chociaż staram się nie ograniczać, a taki wątek raz mnie już zainteresował (w GOT), to jednak tutaj mamy całą książkę temu poświęconą. Jednak wbrew wszystkim obawom, książka ta nie okazała się wielkim szokiem, a to wszystko dlatego, że miłość Mai i Lochana jest bardzo naturalna i ma na prawdę wielkie fundamenty oparte na przyjaźni. Czytając tą historię czasami miałam wrażenie, że oni wcale nie są spokrewnieni, a po prostu dzielą wspólnie życie i los, który nie był dla nich łaskawy.

Strasznie trudno jest napisać rezencje o książce, która porwała twoje serce na strzępy, a tak właśnie jest w tym przypadku. Ja na prawdę byłam pewna, że wiem, jak ta książka jest potoczy, a później zakończy. Okazało się jednak, że Tabitha Suzuma nie ma zamiaru zrobić tego, co robią wszyscy. Ona postawiła na coś innego i strzeliła tym w samą dziesiątkę. Nie dostaniecie tutaj tylko banalnej historii o rodzeństwie, które się w sobie zakochało. Przede wszystkim dostaniecie powieść o tym, jak bardzo okrutne potrafi być życie. Czasami wystarczy jedna decyzja dorosłej osoby, aby postawić na głowie świat sześciu osób, z czego jedna z nich, stoczy się na samo dno, wybierając jako przyjaciółkę butelkę.

Tabitha Suzuma łapie za serca, a później wyrywa je z wielką przyjemnością. "To, co zakazane" jest powieścią skrajnie kontrowersyjną, ale jednocześnie bardzo potrzebną. Wstrząsająca i emocjonująca, plasuje się na samym szczycie najlepszych powieści tego roku.

Ocena: 10/10

Komentarze

 1. Mam nadzieję że książka szybko trafi w moje ręce, bo opis jest poruszający, a widzę po Twojej recenzji że całość również.

  OdpowiedzUsuń
 2. Kurczę! no i teraz nie mogę się doczekać... idę szukać książki! dzięki!

  OdpowiedzUsuń
 3. Po Twojej recenzji już wiem, że muszę przeczytać tę książkę!

  OdpowiedzUsuń
 4. No zachęciłaś mnie. Będę musiała się zapoznać

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Popularne posty z tego bloga

ANNA ZIOBRO - TYSIĄC KAWAŁKÓW

Tytuł: Tysiąc kawałków Autor: Anna Ziobro Seria: - - - Tom: - - - Tłumaczenie: - - - Gatunek: literatura obyczajowa, romans Wydawnictwo: Oficynka Premiera: 22.01.2020 r.
Julia to niespełna trzydziestoletnia kobieta, która wierzy w to, że kiedyś odnajdzie miłość swojego życia. Jej rodzice uważają, że już dawno powinna wyjść za mąż, najlepiej za lekarza bądź prawnika. Chcą dla swojej córki jak najlepiej i nie wiedzą, że wszystkie te pytania i próby szukania przez nich kolejnych kandydatów, tylko ją męczą. Zbliża się sylwester, którego Julia postanawia spędzić w Pradze. Chce chociaż raz bardziej spektakularnie przywitać nowy rok i spędzić go poza granicami kraju. Poznaje tam Daniela, chłopaka, który może nie jest idealny, ale widzi w niej coś więcej, niż tylko ładną buzię. Od samego początku zaczyna między nimi iskrzyć i zdają rozumieć się bez słów. Julia zdaje sobie sprawę z tego, że to właśnie Daniel jest przeznaczoną jej drugą połówką. Jedyne co ich dzieli, to kilometry. Julia mieszka w Łodz…

PRZEDPREMIEROWO: K.N. HANER - NIECZYSTE WIĘZY

Tytuł: Nieczyste więzy Autor: K.N. Haner Tom: 1 Wydawnictwo: Między słowami Premiera: 04.09.2019 r.
Claire to młodziutka kobieta, która nie wie jakie jest jej miejsce w tym świecie. Została wychowana przez dziadków, gdyż jej mama zmarła przy porodzie. Dziewczyna do tej pory się o to obwinia i myśli, że to za jej przyczyną dziewczynce, gdyż jej mama została zgwałcona w wieku dwunastu lat, zmarło się tak szybko. To doprowadziło ją do stanu, w którym jej psychika nie pracuje zbyt dobrze. Claire boi się ludzi, nie chce się z nimi integrować, a każdego mężczyznę traktuje jak zagrożenie. Najlepiej czuje się sama w swoim towarzystwie, nie potrzebuje do życia nikogo. Claire jako jedna z nielicznych, dostaje się na staż do bardzo dobrej firmy, która związana jest z finansami. Od początku radzi sobie świetnie i przełożony zauważa jej dobrą pracę. Nie podoba się to jednak jej współpracownikom, gdyż uważana jest za dziwaczkę, która podlizuje się wyżej postawionym pracownikom. Wszystko to dlatego, że …

PATRONAT MEDIALNY: GRAŻYNA KAMYSZEK - ŁZY STAREJ SOSNY

Tytuł: Łzy starej sosny Autor: Grażyna Kamyszek Seria: - - - Tom: - - - Tłumaczenie: - - - Wydawnictwo: Białe Pióro Premiera: 10.09.2019 r.
Gizela to starsza, sześćdziesięcioletnia kobieta, której życie nie było usłane różami. Przez cały czas żyła pod dyktaturą ojca, który mówił jej co ma robić. Wywierał na nią presję i nie potrafił nie układać jej życia. Mówił jej nie tylko co ma robić, czego się uczyć i gdzie pracować, ale także wybierał przyjaciół. W dodatku z żadnej koleżanki Gizeli nie był zadowolony i uważał, że każda to puszczająca się dziwka. Kiedy więc ojciec umiera, Gizela wreszcie bierze sprawy w swoje ręce, chociaż po tylu latach życia pod pantoflem, nie jest to takie łatwe. Pewien zbieg okoliczności sprawia, że wyjeżdża do Niemiec, aby tam zacząć żyć na nowo. Podejmuje pracę w barze, gdzie zajmować się będzie sprzątaniem, gdyż nieśmiałość nie pozwala jej na bycie kelnerką. Czy Gizela nauczy się w końcu normalnie żyć i otworzy się na ludzi? A może jest już na to za późno?

Począt…