Przejdź do głównej zawartości

PRZEDPREMIEROWO: PATRIK SVENSSON - EWANGELIA WEDŁUG WĘGORZA

Tytuł: Ewangelia według węgorza
Autor: Patrik Svensson
Seria: - - -
Tom: - - -
Tłumaczenie: Ewa Wojciechowska
Gatunek: Literatura piękna
Wydawnictwo: Otwarte
Premiera: 23.03.2020 r.

Z czym kojarzą Wam się ryby? Mnie, osobiście, po prostu z jedzeniem. Zdecydowanie nie z książkami, a już na pewno nie z tymi dobrymi. Raz czy dwa razy byłam ze znajomymi "na rybach", ale bardziej dla zabawy, niż po to, żeby coś złowić. Moja wiedza w tym temacie równa się zeru i nigdy tak na prawdę nie chciałam tego zmienić, bo nie było mi to potrzebne. Wszystko zmieniło się w dniu, w którym pojawiła się ta oto książka, czyli "Ewangelia według węgorza". Nie ukrywam, że w głównej mierze przyciągnęła mnie do niej okładka, która, bądźmy szczerzy, jest po prostu fantastyczna. Później przeczytałam opis i wiedziałam, że chcę ją przeczytać. Lubię poszerzać horyzonty w literaturze, a ta pozycja mogła mi to zagwarantować.

"Ewangelia według węgorza" to skandynawski bestseller i szwedzka książka 2019 roku. Ogólnie nie przepadam za tym, gdy książka promowana jest mianem bestsellera jakiegoś kraju. Zazwyczaj później okazuje się, że powieść jest do bani, a ja nie wiem czemu ktoś ją określił tym mianem. Tutaj początkowo również miałam z tego powodu zgrzyt, ale okazało się, że kompletnie niepotrzebnie, bo to na prawdę dobra książka. O czym więc jest? Z jednej strony to historia najzwyklejszego węgorza, którego kazdy z nas przecież zna, ale z drugiej strony przeplatają się losy ludzi, którzy od zawsze byli związani z tym gatunkiem ryb. Widać tutaj również powiązanie pomiędzy przyrodą, a istotą ludzką, porównanie i przedstawienie co ich łączy, a co dzieli. Autor snując opowieść o tajemnicy życia węgorza, stara nam się przekazać jak najwięcej ciekawostek. Nie jest to jednak powieść, w której mamy suche fakty i nic więcej. Nie. Autor pisze na tyle ciekawie, że łakniemy dalszych informacji. Widać, że przygotował się do napisania tej książki na prawdę dobrze i zrobił ogromny reserch, a to się ceni.

Oprócz opowieści o zwyczajnej rybie i jej tsjemnicach, możemy także poznać życie autora i jego relacje z rodziną. Między wierszami wchodzimy w myśli autora i widzimy jak ważna jest dla niego rodzina. Może ten motyw jest już troszkę oklepany i widujemy go w prawie każdej książce, ale tutaj zasługuje na uwagę. Wszystko to dlatego, że siedzimy w głowie autora, możemy wszystko obejrzeć od środka, czujemy jego uczucia, a relacja jest bardzo żywa, prawdziwa, a momentami nawet intymna. To nie jest opowieść pobocznego narratora, który dużo opisuje, ale tak się tego nie czuje. Tutaj odczuwałam każdą emocję, od szczęścia, przez tęsknotę, do smutku. Coś niesamowitego.


"Ewangelia według węgorza" to niepozorna powieść, która może nie wzbudzić początkowo waszego zainteresowania, ale gdy po nią sięgnięcie, to zrozumiecie, że na prawdę warto. To jedna z tych historii, które wzbudzają w człowieku ciekawość i chęć poznawania świata. Przez historię węgorza nie da sie przejść nie odczuwając wszelakich emocji, które czuł autor. Warta przeczytania książka.


Ocena: 8/10

Komentarze

 1. Pierwsze, co rzuca mi się w oczy, to śmieszność tytułu. Jakbym taką książkę zobaczyła w sklepie na wystawie, to raczej bym się roześmiała niż poszła z nią do kasy. I tutaj po raz kolejny słowa "nie oceniaj książki po okładce" (choć w moim przypadku: tytule) powinny wejść w życie, bo książka wydaje się naprawdę bardzo ciekawa. I oryginalna - szczególnie motyw ryby. :)

  www.pomistrzowsku.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Jeszcze się nad nią zastanowię. ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Tytuł średnio by mnie zaiteresował, ale okładka zaraz wpadła by mi w rączki :) Brzmi całkiem zachęcająco, więc jak będę miała okazję to poczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie wiem czy do końca bym się w niej odnalazł ;)

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Popularne posty z tego bloga

ANNA ZIOBRO - TYSIĄC KAWAŁKÓW

Tytuł: Tysiąc kawałków Autor: Anna Ziobro Seria: - - - Tom: - - - Tłumaczenie: - - - Gatunek: literatura obyczajowa, romans Wydawnictwo: Oficynka Premiera: 22.01.2020 r.
Julia to niespełna trzydziestoletnia kobieta, która wierzy w to, że kiedyś odnajdzie miłość swojego życia. Jej rodzice uważają, że już dawno powinna wyjść za mąż, najlepiej za lekarza bądź prawnika. Chcą dla swojej córki jak najlepiej i nie wiedzą, że wszystkie te pytania i próby szukania przez nich kolejnych kandydatów, tylko ją męczą. Zbliża się sylwester, którego Julia postanawia spędzić w Pradze. Chce chociaż raz bardziej spektakularnie przywitać nowy rok i spędzić go poza granicami kraju. Poznaje tam Daniela, chłopaka, który może nie jest idealny, ale widzi w niej coś więcej, niż tylko ładną buzię. Od samego początku zaczyna między nimi iskrzyć i zdają rozumieć się bez słów. Julia zdaje sobie sprawę z tego, że to właśnie Daniel jest przeznaczoną jej drugą połówką. Jedyne co ich dzieli, to kilometry. Julia mieszka w Łodz…

PRZEDPREMIEROWO: K.N. HANER - NIECZYSTE WIĘZY

Tytuł: Nieczyste więzy Autor: K.N. Haner Tom: 1 Wydawnictwo: Między słowami Premiera: 04.09.2019 r.
Claire to młodziutka kobieta, która nie wie jakie jest jej miejsce w tym świecie. Została wychowana przez dziadków, gdyż jej mama zmarła przy porodzie. Dziewczyna do tej pory się o to obwinia i myśli, że to za jej przyczyną dziewczynce, gdyż jej mama została zgwałcona w wieku dwunastu lat, zmarło się tak szybko. To doprowadziło ją do stanu, w którym jej psychika nie pracuje zbyt dobrze. Claire boi się ludzi, nie chce się z nimi integrować, a każdego mężczyznę traktuje jak zagrożenie. Najlepiej czuje się sama w swoim towarzystwie, nie potrzebuje do życia nikogo. Claire jako jedna z nielicznych, dostaje się na staż do bardzo dobrej firmy, która związana jest z finansami. Od początku radzi sobie świetnie i przełożony zauważa jej dobrą pracę. Nie podoba się to jednak jej współpracownikom, gdyż uważana jest za dziwaczkę, która podlizuje się wyżej postawionym pracownikom. Wszystko to dlatego, że …

PATRONAT MEDIALNY: GRAŻYNA KAMYSZEK - ŁZY STAREJ SOSNY

Tytuł: Łzy starej sosny Autor: Grażyna Kamyszek Seria: - - - Tom: - - - Tłumaczenie: - - - Wydawnictwo: Białe Pióro Premiera: 10.09.2019 r.
Gizela to starsza, sześćdziesięcioletnia kobieta, której życie nie było usłane różami. Przez cały czas żyła pod dyktaturą ojca, który mówił jej co ma robić. Wywierał na nią presję i nie potrafił nie układać jej życia. Mówił jej nie tylko co ma robić, czego się uczyć i gdzie pracować, ale także wybierał przyjaciół. W dodatku z żadnej koleżanki Gizeli nie był zadowolony i uważał, że każda to puszczająca się dziwka. Kiedy więc ojciec umiera, Gizela wreszcie bierze sprawy w swoje ręce, chociaż po tylu latach życia pod pantoflem, nie jest to takie łatwe. Pewien zbieg okoliczności sprawia, że wyjeżdża do Niemiec, aby tam zacząć żyć na nowo. Podejmuje pracę w barze, gdzie zajmować się będzie sprzątaniem, gdyż nieśmiałość nie pozwala jej na bycie kelnerką. Czy Gizela nauczy się w końcu normalnie żyć i otworzy się na ludzi? A może jest już na to za późno?

Począt…