Przejdź do głównej zawartości

PRZEDPREMIEROWO: PATRIK SVENSSON - EWANGELIA WEDŁUG WĘGORZA

Tytuł: Ewangelia według węgorza
Autor: Patrik Svensson
Seria: - - -
Tom: - - -
Tłumaczenie: Ewa Wojciechowska
Gatunek: Literatura piękna
Wydawnictwo: Otwarte
Premiera: 23.03.2020 r.

Z czym kojarzą Wam się ryby? Mnie, osobiście, po prostu z jedzeniem. Zdecydowanie nie z książkami, a już na pewno nie z tymi dobrymi. Raz czy dwa razy byłam ze znajomymi "na rybach", ale bardziej dla zabawy, niż po to, żeby coś złowić. Moja wiedza w tym temacie równa się zeru i nigdy tak na prawdę nie chciałam tego zmienić, bo nie było mi to potrzebne. Wszystko zmieniło się w dniu, w którym pojawiła się ta oto książka, czyli "Ewangelia według węgorza". Nie ukrywam, że w głównej mierze przyciągnęła mnie do niej okładka, która, bądźmy szczerzy, jest po prostu fantastyczna. Później przeczytałam opis i wiedziałam, że chcę ją przeczytać. Lubię poszerzać horyzonty w literaturze, a ta pozycja mogła mi to zagwarantować.

"Ewangelia według węgorza" to skandynawski bestseller i szwedzka książka 2019 roku. Ogólnie nie przepadam za tym, gdy książka promowana jest mianem bestsellera jakiegoś kraju. Zazwyczaj później okazuje się, że powieść jest do bani, a ja nie wiem czemu ktoś ją określił tym mianem. Tutaj początkowo również miałam z tego powodu zgrzyt, ale okazało się, że kompletnie niepotrzebnie, bo to na prawdę dobra książka. O czym więc jest? Z jednej strony to historia najzwyklejszego węgorza, którego kazdy z nas przecież zna, ale z drugiej strony przeplatają się losy ludzi, którzy od zawsze byli związani z tym gatunkiem ryb. Widać tutaj również powiązanie pomiędzy przyrodą, a istotą ludzką, porównanie i przedstawienie co ich łączy, a co dzieli. Autor snując opowieść o tajemnicy życia węgorza, stara nam się przekazać jak najwięcej ciekawostek. Nie jest to jednak powieść, w której mamy suche fakty i nic więcej. Nie. Autor pisze na tyle ciekawie, że łakniemy dalszych informacji. Widać, że przygotował się do napisania tej książki na prawdę dobrze i zrobił ogromny reserch, a to się ceni.

Oprócz opowieści o zwyczajnej rybie i jej tsjemnicach, możemy także poznać życie autora i jego relacje z rodziną. Między wierszami wchodzimy w myśli autora i widzimy jak ważna jest dla niego rodzina. Może ten motyw jest już troszkę oklepany i widujemy go w prawie każdej książce, ale tutaj zasługuje na uwagę. Wszystko to dlatego, że siedzimy w głowie autora, możemy wszystko obejrzeć od środka, czujemy jego uczucia, a relacja jest bardzo żywa, prawdziwa, a momentami nawet intymna. To nie jest opowieść pobocznego narratora, który dużo opisuje, ale tak się tego nie czuje. Tutaj odczuwałam każdą emocję, od szczęścia, przez tęsknotę, do smutku. Coś niesamowitego.


"Ewangelia według węgorza" to niepozorna powieść, która może nie wzbudzić początkowo waszego zainteresowania, ale gdy po nią sięgnięcie, to zrozumiecie, że na prawdę warto. To jedna z tych historii, które wzbudzają w człowieku ciekawość i chęć poznawania świata. Przez historię węgorza nie da sie przejść nie odczuwając wszelakich emocji, które czuł autor. Warta przeczytania książka.


Ocena: 8/10

Komentarze

 1. Pierwsze, co rzuca mi się w oczy, to śmieszność tytułu. Jakbym taką książkę zobaczyła w sklepie na wystawie, to raczej bym się roześmiała niż poszła z nią do kasy. I tutaj po raz kolejny słowa "nie oceniaj książki po okładce" (choć w moim przypadku: tytule) powinny wejść w życie, bo książka wydaje się naprawdę bardzo ciekawa. I oryginalna - szczególnie motyw ryby. :)

  www.pomistrzowsku.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Jeszcze się nad nią zastanowię. ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Tytuł średnio by mnie zaiteresował, ale okładka zaraz wpadła by mi w rączki :) Brzmi całkiem zachęcająco, więc jak będę miała okazję to poczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie wiem czy do końca bym się w niej odnalazł ;)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

PRZEDPREMIEROWO: Nino Haratischwili - Kotka i generał

Tytuł: Kotka i Generał Autor: Nino Haratischwili Tłumaczenie: Urszula Poprawska Wydawnictwo: Otwarte Premiera: 15.05.2019 r.
Czeczenia, 1995: Nura ma siedemnaście lat, gdy rosyjski oddział wkracza do jej rodzinnej wioski. Jeszcze niedawno dziewczyna pragnęła uciec z domu, w którym panują surowe prawa przodków, a codzienne życie regulują normy kodeksu muzułmańskiego. Teraz wybuch wojny przekreśla jej marzenie o wolności. Moskwa, 1995: Aleksander zwany Oseskiem nigdy nie przypuszczał, że będzie miał coś wspólnego z przerażającą niewiadomą, jaką jest wojna. Jego żołnierski plecak jest ciężki od książek, ale bardziej przygniatają Aleksandra oczekiwania matki – syn bohatera z Afganistanu, któremu „sam Gorbaczow osobiście był wdzięczny”, musi pójść w ślady ojca. Aleksander zostawia więc ukochaną, by walczyć na Kaukazie. Berlin, 2016: Aleksander Orłow, bogaty rosyjski oligarcha zwany Generałem, rozpoczyna z córką nowe życie w nowym kraju. Dziewiętnastoletnia Ada obsesyjnie pragnie poznać przeszło…

PREMIEROWO: TABITHA SUZUMA - TO, CO ZAKAZANE

Tytuł: To, co zakazane Autor: Tabitha Suzuma Wydawnictwo: Młodzieżówka Premiera: 08.05.2019 r.
Ona jest śliczna i utalentowana. Ma szesnaście lat i nigdy się nie całowała. On jest rok starszy, przystojny, a świat stoi przed nim otworem. Zakochali się w sobie. Problem w tym, że… są rodzeństwem. Siedemnastoletni Lochan i szesnastoletnia Maya zawsze byli dla siebie bardziej przyjaciółmi niż bratem i siostrą. Wspólnie zastępują wiecznie nieobecną matkę-alkoholiczkę w opiece nad młodszym rodzeństwem. Będąc dla dzieci jak rodzice, muszą szybko dorosnąć. Napięcie w ich życiu i to, jak doskonale się rozumieją, zbliża ich do siebie bardziej niż zwykłe rodzeństwo. Tak bardzo, że się w sobie zakochują. Utrzymywane w tajemnicy uczucie szybko przeradza się w głęboką, rozpaczliwą miłość. Choć wiedzą, że to, co robią, jest niewłaściwe i nie potrwa długo, nie umieją się powstrzymać przed brnięciem w związek, który czują całym sercem. Gdy wszystko zmierza w stronę wstrząsającego, szokującego finału, pewne…

ANNA ZIOBRO - TYSIĄC KAWAŁKÓW

Tytuł: Tysiąc kawałków Autor: Anna Ziobro Seria: - - - Tom: - - - Tłumaczenie: - - - Gatunek: literatura obyczajowa, romans Wydawnictwo: Oficynka Premiera: 22.01.2020 r.
Julia to niespełna trzydziestoletnia kobieta, która wierzy w to, że kiedyś odnajdzie miłość swojego życia. Jej rodzice uważają, że już dawno powinna wyjść za mąż, najlepiej za lekarza bądź prawnika. Chcą dla swojej córki jak najlepiej i nie wiedzą, że wszystkie te pytania i próby szukania przez nich kolejnych kandydatów, tylko ją męczą. Zbliża się sylwester, którego Julia postanawia spędzić w Pradze. Chce chociaż raz bardziej spektakularnie przywitać nowy rok i spędzić go poza granicami kraju. Poznaje tam Daniela, chłopaka, który może nie jest idealny, ale widzi w niej coś więcej, niż tylko ładną buzię. Od samego początku zaczyna między nimi iskrzyć i zdają rozumieć się bez słów. Julia zdaje sobie sprawę z tego, że to właśnie Daniel jest przeznaczoną jej drugą połówką. Jedyne co ich dzieli, to kilometry. Julia mieszka w Łodz…